Çalışkan, Güzel, Yetenekli, Ödüllü Blues Gitaristi: Samantha Fish

Kansas City, ABD’nin Orta-Batı’sında yer alan Missouri’nin nazlı sarışını, Fish ailesinin şirin ama mızmız çocuğu daha 15 yaşındayken gitarlarla davullarla bezeli bir hayatın içine düşmüştü. Önce davula kafayı taktı ama sonra gitara döndü. Yaşı 20’ye vardığında artık kendi üçlü grubuna ve kendi bastırdığı ilk albümüne sahipti. Lâkin meşhur blues plak şirketi Ruf Plakçılık’ın radarına girmesi uzun sürmedi ve 2011’de Girls with Guitars seçkisinde yer aldığı bir toplama albümünü müteakip ilk plağı Runaway bu şirketten basıldı: Sonuç muazzamdı zira Fish’in oturma odasına kondurulan ilk plaket Memphis Blues Ödülleri 2012, en iyi ilk plak ödülü idi.

Hanım kızımız ilerleyen kariyerinde müzik dışında bir uğraşıyı aklına bile getirmek istemiyor. “Çalışkanım, güzelim, yetenekliyim. Müzik dışında bir şeyle iştigal etmek istemiyorum. Zaten bir albümü kaydederken ve turlarken başka şeyler yapmak için yeterince vaktimiz olmuyor. Müzik yaparken kendim oluyorsam başka şey yapmaya ihtiyacım yok” diyor şıkıdım bluescu.

“Ben klasik bir blues sanatçısı olamam çünkü ben öyle biri değilim. Ama blues müzik benim kimliğimdir bunu reddedemem. Nasıl ki Muddy Waters ve Howlin’ Wolf ilk ortaya çıktıklarında yaptıkları şeyler benzersizdi ve blues içinde daha önce görülmeyen şeylerdi ben de kendi soundumu yaratmak derdindeyim. Muddy Waters’tan daha iyi bir Muddy Waters olmayı denemeyi düşünmüyorum yani.”

Bak sen! Cilveli Kansaslı doğru söylüyor ve 2019’da yayımladığı Kill Or Be Kind ile kafasındaki özgün blues müziği daha da ilerletmeyi tasarlıyor.

İşin daha da güzeli Samantha’yı Korona bile durduramıyor.

Turlara devam eden bluescu, hâlâ sold-out konserler vermeyi sürdürüyor…

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın