Gazeteci Emre Öztürk “Heavy Metal’in Âsi Tarihi”nin Kitabını Yazdı

DeliKasap Dergimizin tarihçisi, güzel adam, eski okul metal kafalı gazeteci abimiz Emre Öztürk (Doğulu) heavy metal kültürünün sosyopolitik analizini içeren bir kitap yazdı. Epos yayınlarından çıkan eserde dünya metal müziğine akademik bir bakış açısıyla irdelemelerde bulunan Öztürk şöyle diyor:

“Çok sayıda akademik ve güncel uluslararası yayından faydalanılarak yazdığım bu kitabı seveceksiniz ve siz de metal müziği dinleyeceksiniz!”

Kendisine “Oh yes” diyor ve ilk kitabı için arkadaşımızı tebrik ediyoruz.

Edinmek için:

https://www.kitapyurdu.com/kitap/heavy-metalin-asi-tarihi/632002.html&publisher_id=686

“Heavy Metal müzik, biçimlenmeye başladığı 1960’lı yılların sonundan itibaren müzisyenleriyle, müziğiyle, şarkı sözlerinde işlenen konularla, adanmış dinleyicileriyle, müzisyenlerin daha önce rastlanmamış sahne performansı ve imajıyla sadece bir müzik olmayı aşıp dünya ölçeğinde kendiliğinden üreyen çok yönlü ve etkili bir “(karşı-)kültür ve kimlik” üretti.
Karakterini Müzikal sound ve yapının şekillendirdiği Heavy Metal kültür ve kimlik, yerleşik kurumlar, inançlar, müzik paradigması/sektörü ve medya tarafından lanetlendiyse de etkisini görünür biçimlerde artırmaya devam etti ve müzik dünyasının vazgeçilmezi hâline geldi.
Heavy Metal öfkelidir, şarkı sözlerinde politik ve muhaliftir: Sorgulayanların, kabul etmeyenlerin, direnenlerin, “derdi olanların”, yabancılaşanların, dışlananların, “tuhafların” müziğidir.
Toplumların yüzleşmek istemediklerini anlatır, toplumsal eleştiriyi dile getirir, yönetici sınıfları yerden yere vurur ve her türden tabuyu kırmaktan haz duyar.
Heavy Metal özünde, “reddedenler”in “reddedenler” için ürettiği bir kültür sürecidir. Samimiyetsizlik, özentilik hoş karşılanmaz. Heavy Metalin Âsi Tarihi, metalcilere ve heavy metal dünyayı anlamak isteyen herhangi bir okura seslenmektedir.” (Arka Kapak Yazısından)
Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın