Ne Voltaladın Be Iron Maiden

Dünya devi, New Wave of British Heavy Metal (NWOBHM) öncülerinden Iron Maiden 16. stüdyo albümü The Book of Souls albüm turnesinde Büyük Britinya için söylenen “Güneş’in batmadığı krallık” iddialı sözünü doğrularcasına Dünyada ayak basmadık yer bırakmıyor…

Geçtiğimiz Eylül ayında çıkan The Book of Souls albümü için Bruce Dickinson’ın tedavisinin (hatırlayın, ağız kanseri olmuştu) nihayetlenmesini bekleyen grup, 24 Şubat’ta dünya turnesine başlamıştı. İlk konserini ABD Florida’da veren grup, ilk kez konser verdikleri San Salvador (El Salvador) da dahil neredeyse tüm Amerika kıtasını gezdi. Sonra hoop Uzak Doğu, Okyanusya ve Güney Afrika! Hiç üşenmeden! Burada yine Iron Maiden için bir ilk olarak Şangay ve Pekin (Çin) konserleri dikkat çekiyor.  Grup tam 3 aylık gurbetin ardından 21 Mayıs’taki Almanya konseriyle Kıta Avrupa’sına geri dönüyor. 4 Ağustos’ta “Metalin Kabesi” denilen Wacken Open Air’da Dünya turnesi sonlanacak.

Iron Maiden, diğer tüm turlarda olduğu gibi bu konserler zincirinde de hayranlarını heyecana ve coşkuya doyurmaya devam ediyor. Ön adamları Bruce Dickinson, konserlerde açılış şarkısında zıplasın, uçsun, seyirciyi hazdan gebertsin diye genelde her albümün açılış parçasını aşırı hayat enerjili yaparlar. Bu yazılmamış kural The Book Of Souls albümümünde de devam ediyor. Açılış parçası If Eternity Should Fail tam da böyle bir şarkı. Bu turda her konser öncesi yaptıkları Ed Force One (Iron Maiden’in uçağı)’lı animasyonda, uçak Amazon Ormanı’ndan binbir bela ardından birden havalanıyor ya; işte If Eternity Should Fail de böyle bir parça. Yaklaşık 1,5 dakikalık intronun ardından öyle bir yükseliyor ki tüm coşku deryası! (Albümde bulunan bir şarkıyla ilgili bu kadar bilgi yeter, daha fazla bilgi versem de iplemeyin çünkü tam bir “albüm kritiği yapma” kabızıyımdır!)

Alın izleyin sormayın bana;

Ve evet pat diye bitiriyorum yazıyı! Iron Maiden’ı 1 ay sonra izleyebilecek şanslı insanlardanım. 2011 yılında İstanbul’da The Final Frontier’la uzayın kara deliklerinde zaman algısını yitirmiş bir mumya olarak izlediğim Demir Bakire, bu kez The Book of Souls’la Maya Medeniyetini hafızama kazıyıp, yine zamanda yolculuk yaptırmaya hazırlanıyor bana ve binlere. Graspop Metal Meeting’de görüşmek üzere.

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın