ric ocasek

Seksenli yıllardan bir yıldız daha kaydı: The Cars solisti Ric Ocasek yaşamını yitirdi

New-Wave akımının efsane gruplarından The Cars grubunun solisti ve gitarcısı Ric Ocasek’i de sonsuzluğa uğurluyoruz. Pop-Rock ve New-Wave damarının en etkili gruplarından The Cars’ın efsane hitlerini yazmış olan Ocasek’in ölümü müzikseverler ve seksenli yıllardan günümüze miras kalabilmiş grupların hayranları açısından çok üzücü bir haber…

New York’taki apartmanında cansız bedeni bulunan sanatçı yetmiş beş yaşındaydı. Yetmişli yılların sonundan seksenli yılların sonuna kadar aktif kalan ve sonrasında 2000’lerde tekrar zirveyi gören The Cars’ta birçok pop ve rock hitine imza atmış Ric Ocasek, doğal sebeplerden dolayı yaşamını yitirdi.

Ocasek, 1976’da The Cars’a katılmadan önce çeşitli gruplarda çalmış ancak grup arkadaşları Benjamin Orr, Greg Hawkes, Elliot Easton ve David Robinson ile Boston’da The Cars’ı oluşturduktan sonra müzikal kariyerinde bir sıçrama yaşamıştı.

f5d15b88fd73b66af3e4249db427d05f

Elektra Records ile anlaştıktan sonra Billboard Hot 100’e sayısız hit sokan The Cars özgün bir new-wave janrını hayata geçirdi.

1988 yılında grubun dağılmasıyla birlikte Ocasek solo albümlerine devam etmiş ve daha çok prodüktörlüğüyle nam salmış olsa da The Cars, kurucu grup üyesi Orr’un 2000 yılında hayata gözlerini kapaması sonrasında yeniden toplanmış ve move Like This albümünü 2011 yılında piyasaya sürmüştü.

The Cars hayranlarını bir hayli heyecanlandıran bu başarılı plak sonrası turneye çıkan grup, en sonunda, nihayet 2018 yılında Rock And Roll Hall Of Fame kulübüne üye olarak kabul edilmişti.

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın