Şimdi “Örümcek” zamanı

Daha önce Delikasap’ın 10. Yıl Kutlamaları’nda Şaman bir Kızılderili reisi olarak da izlediğimiz Emre Yalçın’ın yazıp oynadığı kara mizahi lezzet içeren Örümcek Zamanı adlı oyun 2 Mayıs’ta İstanbullu tiyatroseverler için sahnelenecek.

Bir sabah, örümceğe dönüşmüş bir şekilde uyanan bir beyaz yakalı; cılız örümcek bacaklarına, kabuk tutmuş göğsüne bir şaşırıp bir barışarak, ailesi, sevgilisi ve en çok da kendisiyle kavga gürültü tartışıyor. Örümcekler hakkında araştırma yapan bir başkası; hafızasını yitirmiş, kendisini market poşetleriyle birlikte bir katedralin tepesinde buluyor. Aşağıda tüm maskeleri düşmüş, bir kostüm gibi üzerlerine geçirdiği kişiliklerinden sıyrılmış, çırılçıplak gözüken insancıklara sesleniyor. Ve yakın-uzak bir gelecekte, gözlerine yerleştirdiği hiper-teknolojik lenslerle sanal-sosyal hayatına giriş yapan ve orada takılı kalan, kapalı devre bir yaşamın içinde hapsolmuş bir başkası; örümcekleri yeni reklam kampanyasının sloganına dönüştürmekle meşgul. Lenslerinden, ara sıra da küçük pencerelerinden retinasına düşen hayatı çok uzaklardan seyrediyor. Ta ki yanı başında yükselen bir toplumsal ayaklanmayla başa çıkmak zorunda kalana kadar.

Üç karakter… Üçü de Dante misali, yaşam yolunun ortasında, kendini karanlık bir ormanda bulmuş, 35’indeler. Bir biçimde örümcek metaforuna bağlanan öykülerin içinde, akıl ve deliliğin sınırlarında gezen, gerçeküstü bir dünyanın gölgelerine dönüşmüşler. Düşünerek, anlamaya çalışarak, bağırıp çağırarak, dövünerek, inleyerek kendisiyle ve başkalarıyla, itirafları ve suçlamalarıyla kıvranan bu üç karakter tek bir bedenden çıkan çoklu kişilikler sanki. Her birinin hikayesi insanoğlunun kendini büyük aldatışı üzerine, kimi dozu sert eleştiriler, kimi nahif içe dönüşler barındırıyor. Her daim ironiyle, mizahla yoğrulmuş, kurmacalarımızın ve kafalarımızın içine ağlarını örmüş sahte kahramanlarımızın üzerine gerçekliğin son büyük silahı karnavalın gücüyle giden ‘tanıdık’ hikayeler bunlar.

Örümcek Zamanı, üniversite yıllarından beri tanışan dört tiyatrocu arkadaşın kurduğu İzmir’in yeni topluluğu Baraka’nın ilk oyunu. Emre Yalçın’ın yazıp oynadığı, Edip Deder’in yönettiği oyun, grubun geçmiş deneyimlerini yeni metinler ve dramaturjik yaklaşımlar için seferber ettiği bir ilk deneme aslında. Yalın, stilize dekorların içinde, metnin gücüne ve ağırlığına, oyuncunun performansının dinamizmine bağlı bir sahnelemeyle Örümcek Zamanı, seyirciyi, karnavalesk bir mizahla yoğrulmuş sürekli ben ve ötekine yönelen iğneleyiciyi ve eleştirel bir dünyaya davet ediyor.

Örümcek Zamanı, Çevre Tiyatrosu Semaver Kumpanya’da 2 Mayıs Salı 20:30’da bu sezonun son oyununu oynamak üzere sahneleniyor.

 

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın