St. Vincent ve Rock’n’Roll üzerinden: Postmodernizm ile Eskiokul arasındaki karşıtlık sönümleniyor mu?

On parmağında on marifet müzik kadını St. Vincent özgüveniyle dikkat çekiyor. “Ben cinsel akışkanlığa inanıyorum; bana gey, lezbiyen, hetero gibi muhabbetlerle gelmeyin” diyen ve komedyen Ellen DeGeneres’in en çok desteklediği müzisyenlerden olan St Vincent, sadece “geniş açılımlı bir cinsiyet algısıyla” değil, aynı zamanda Metallica’dan Pink Floyd’a, elektronik müzikten jazz’a “geniş spektrumlu bir müzikal anlayış”a da sahip.

Yetenekli şarkıcı, senaryosuna da katkıda bulunduğu psikolojik gerilim filmi The Nowhere Inn’de 2020 yılında rol aldı. Bununla birlikte 2022 yılında limited edition plak formatında, Record Store Day kapsamında satışa sunulan filmin sountrack albümü de hanım kızımızın imzasını taşıyordu. The Metallica Blacklist’te “Sad But True” ile yer alan sanatçı doymak bilmeyen bir ödül avcısı aynı zamanda.
Geçen yıl Grammy Ödülleri’nde En İyi Alternatif Müzik Albümü ödülünü kazandı. Haziran 2022’de St. Vincent, Illumination’ın Minions: The Rise of Gru filminin soundtrack’inde de yer alan Lipps Inc çalışması “Funkytown” adlı şarkısına yaptığı cover’la yine ses getiren St Vincent modern rock & roll müziğe yeni açılımlar getirme gayretkeşliğini coşkuyla sürdürüyor.

Son yıllarda klasik heavy metal akımı ile postmodernist müzisyenler arasındaki farklılaşma da giderek flulaşıyor. Iron Maiden ya da Metallica tişörtlü tikiler artık sıradan bir görüntüyken, Kardashian’ın Slayer’la atışması gibi magazinsel vakaları dışarıda bırakacak olsak bile hemen herkesin kabul edebileceği şöyle bir kültürel-evrimsel gerçeklik var: “Eski düşmanlıklar artık yok olma sürecinde gibi…”

Eskiokul ile yeniokul arasındaki bağlar sıkılaşırken kimilerine göre bu durum, rock’n’roll müziğe zerk edilen yeni bir gençlik aşısıyken, kimilerine göre ise rock’ın mefta oluşundan başka bir şey değil…

O zaman şeytanın avukatı kaşıyor:

St. Vincent ve Rock’n’Roll üzerinden mevzuya dair beyin jimnastiği yapacak olursak: Postmodernizm ile Eskiokul arasındaki karşıtlık sönümleniyor mu?

Siz ne düşünüyorsunuz?

DELİKASAP KOLEKSİYON SAYISI BASILI 666+2. RİSALE ÇIKTI, EDİNMEK İÇİN:

DeliKasap | 666+2 | 20. Yıl Özel Sayı

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın