Yabani; bir çizgi romandan daha ötesi…

Gerek DeliKasap Mecmuamız, gerekse de TR!P Kültür dergimizin Çizgi Roman fraksiyonlarının “ombudsman”ı, kardeş yayınlarımızdan YABANİ derginin yaratıcısı Devrim Kunter, Yabani Dergi Bilim Kurgu Özel Sayısı’nı yayımladı.

Yabani Dergi, aslında Haziran 2016’da başladığı yolculuğunda hem dijital hem basılı olarak aylık bir içerikle uzunca bir süre “piyasa diktatörlüğüne karşı” mücadele verdi. İçerik olarak bilim kurgu, fantastik ve korku temalarını benimseyen dergi, 52 sayfa renkli çizgi roman ve hikayelerden mürekkep yayınlarını usta çizer Devrim Kunter’in büyük bir özverisiyle aylık olarak yayınlamıştı.

Çizgi romanı görsel ve yazınsal bir sanat biçimi olarak ele alan, hikaye anlatımında metafor ve alegoriler kullanmayı tercih eden eserler üreten neşriyat, malum sebeplerle geri çekildiği ana dek, ülkemizde oluşmaya başlayan yeni akım çizgi romancılığı ve hikayeciliği biçimlendirmeyi ve özellikle genç sanatçılara esin kaynağı olmayı başardı. Ve uzun bir aradan sonra Yabani Bilim Kurgu Özel Sayısıyla raflarda çizgi romanseverlerin beğenisine sunuldu.

Devrim Kunter’in kaptanlığında Yabani Dergi, bağımsız sanat anlayışı ve romantik bakış açısıyla “sadece bir çizgi roman”dan çok daha öte bir değer taşıyor…

Neşriyatı edinmek için:

Ankara: Devr-i Alem sahaf, Bursa: Çizman Çizgi Roman, İstanbul: Büyülü Dükkan, Gerekli Şeyler, Özer Sahaf, Paralel Evren, Kocaeli: Presstij Çizgi Roman

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın