YERLİ METALİN FİLİZLENDİĞİ MEMLEKETTEN ÇIKTILAR: SUSPECT 30 YAŞINDA

Ne İstanbul ne İzmir ne de Ankara… Türkiye’de yerli heavy metalin pandora kutusu o memlekette açıldı: BURSA! Bir zamanların rock city’si olarak anılan bu kadim memleket halen metal ve rock’ın merkezlerinden biri olmayı inatla sürdürüyor. DeliKasap Dergi 666+1. Sayımızın net satış rakamları da bu tezimizi destekler mahiyette; Temmuz ayı siparişlerimiz itibariyle söyleyebiliriz ki Rock City Bursa; İstanbul, Ankara ve İzmir ile başa baş mücadele ediyor!

Bazılarınız yukarıda atılan başlığı yadırgayabilir. İstanbul varken İzmir varken Ankara varken Bursa’ya da ne oluyor diyebilir ama onlara DESTUR demek isteriz.

İlk Kadın Punk Rock’n’Roll gruplarımızdan Spinners’tan Pentagram’a, Volvox ve Şebnem Ferah’tan işbu yazının muhteviyatını oluşturan Suspect’e Bursa hakikaten Rock’n’Roll namına bereketli bir şehir. Şimdilik lakırdılarımıza bir es vererek sazı sözü arada Suspect elemanlarına da vererek ilerleyelim…

Yıllardan beri bu piyasanın içinde olan güzide grubumuz Suspect, 1990 yılının Mart ayında kurulmuş. DeliKasap’a yaptıkları açıklamada “Otuz sene adeta bir solukta geçti” diyen Suspect, ilk kadro ile Bursa ve çevresinde iki yıl boyunca bir çok konser ve festivale katılarak sesini yavaş yavaş duyurmaya başlar. Bu konserleri Aralık 1993’te ilk demo: “Crisis” taçlandıracaktır. Bu demonun çizgisinde, nisan 1994’te ilk albümümleri The Darkling Trush, Bursa ABC Müzikevinde kaydedilir. Türkiye çapında underground yöntemlerle dağıtılan demo 1100 adet satılır. Hammer Müzik mihmandarlığında bir de yasal olarak yayımlanan T.D.T. grup adına beklentilerden uzak bir satış rakamına ulaşacaktır. Ancak Suspect, yasal albüm sürecinden sonra 1994 yılında Türkiye’de kendi ışık ve ses sistemine sahip olmuş ilk ve tek underground turneye imza atacaktır. Yer yer dönemin namlı gruplarından Ascraeus, Darkphase, Obscurity ve Catacombed de turneye dahil olur. Dönemin yeraltı ve yerüstü basını gruba ilgisini esirgemez.Suspect, öncülüğünü farklı atraksiyonlarda da gösterir: Daha pandemiler salgınlar sayesinde henüz tanışmadığımız “uzaktan eğitim konserler”in bir benzerini grup 2 Haziran 1995 tarihinde Radyo S Overdose programında yine Türkiye’nin ilk ve tek canlı radyo metal konseri olrak rock’n’roll tarihimize kazımıştır.

Suspect’in eylemleri, sırasıyla Bursa Rock Shock festivalini sallamak, That’s All demosunu kaydetmek, arada grup elemanlarını kaybedip tekrar geri kazanmak, Kesmeşeker, Grizu gibi ağır toplarla Tour 98 mini turnesini gerçekleştirmek ve Türkiye’nin en deneyimli gitarist ve prodüktörlerinden Serdar Öztop’un mihmandarlığında The New Beginning hazırlandı. Ama klasik Türkiye talihsizlikleri grubun yakasını bırakmadı ve 17 Ağustos depremi, “Satanist Olayları” derken grubun yeniden albüm yayımlama süreci 2000’li yıllara sarktı: 2004 yılına gelindiğinde The New Beginning Anadolu Müzik etiketiyşe 1000 satış rakamını yakalayacak ve halen itunes’dan edinilebilmektedir…2004’te “T.N.B.” yi “ANADOLU MÜZİK” in lisanslamasının ardından EP bandrol lü olarak yeniden raflarda yer aldı ve 1000 adet sattı . bu EP halen itunes dan edinilebilmektedir .Öyle ya da böyle Suspect grubu şimdilerde Reel Evil ve Alarm isimli parçalarına video klip çekmekle meşgul…Suspect elemanları son kadro olarak bas gitarda Fu (Fuat Güney) – Vokal gitarda Köfte (Murat Güney) – gitarda Onur Demiroğlu – Davulda ise Okaner Ertuğrul’dan müteşekkil.

Grubun 30. haysiyet yılını kutluyoruz 20 yaşından gün almış bir mecmua olarak…

Suspect Resmi Face Sahifeleri için: https://www.facebook.com/thesuspectband/

Bu arada biz de 19. Yıl Sayımızı bastık; ilgilisi için buraya da bırakalım 666+1. neşriyatımızı:

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın