cii

Yerli rock müziğin çıtasını yükselten genç gitarist: Cihan Tanrıverdi ile tanışın

Cihan Tanrıverdi 30 Temmuz 1993 Almanya doğumlu. Beş yaşından beri İstanbul’da yaşayan müzisyen, ilk olarak dokuz yaşında gitarla tanışır. Liseye yeni başladığı yıl eline Delikasap koleksiyon baskısı geçer ve içinde Marx, Darwin gibi bilim insanlarının heavy metal ve rock yıldızları ile aynı sayfalarda olduğunu görünce çok mutlu olur ve edebiyat hocasına bile dergimizi gösterir. Gitarist Tanrıverdi bugün Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Modern Müzik okumakta.

Haysiyetli müzik şirketlerinden Kalan Müzik etiketiyle ilk albümü ‘Mayranuş’ geçtiğimiz günlerde yayınlandı. İçinde sekiz tane enstürmantal gitar parçası, üç tane de sözlü şarkı var.

Erdener Önder’e göre Tanrıverdi’nin çalışmasının önemi içerikteki farklılaşmada yatıyor.

“Albümde heavy metal ve hard rock’tan Bossa nova’ya kadar çeşitlilik bulmak mümkün fakat bu paleti ilginç kılan Tanrıverdi’nin her türden yereli de ‘otantik’ ve ‘yeniden yorumlama’ etkileşimi içinde tanımlamaya girişmesi. Albüm, iddiasını Erkan Oğur, İsmail Soyberk, Ertan Tekin, Serdar Öztop, Cenk Turanlı, Emrah Demiralp, Bülent Ay, Gökçe Dayanç, Lara Çetin, Mehmet Yüzgeç, Olcay Bozkurt, Orkun Gezer, Öznur Aydın, Özgür Ulusoy, Yuşa Katı, İmam Solmaz gibi usta ve değerli müzisyenlerin katkısıyla da ortaya koyuyor. Yine de Tanrıverdi’nin Mayranuş albümünde saklı iddialar da var. Albümde yer alan tüm parçaların, Tanrıverdi’nin kişisel deneyimlerine, Türkiye ve farklı coğrafyaların yaşanmışlıklarına ve bugününe bağlanan hikayeler olarak kurgulanması kuşkusuz en güçlü ve keşfedilmeye değer yanlarından biri. Ermenice’de “tatlı anne” anlamına gelen Mayranuş, gerek sokakta kalan, toplumdan dışlanan çocuklara yazılmış Allah’ın Askerleri gerekse bugüne yakılmış Ağıt aslında öylesine kolektif hikayeler ki dinleyicisini yoruma dâhil olmaya neredeyse mecbur bırakıyorlar. Diğer taraftan Tanrıverdi’nin az bilinen bir Aşık Veysel türküsü olan Dost Çevirmiş Yüzünü Benden ve bir Neşet Ertaş türküsü Şad Olup Gülmedim’le yerel müzik gelenekleriyle iletişim kurmanın yeni yollarını aradığını ya da böylesi bir arayışın gerekliliğini vurguladığını söylemek mümkün.”

Umut vaat eden bir yetenek olan Cihan Tanrıverdi, yerli rock müziğimizdeki kalite çıtasını bir hayli yukarılara tırmandıracaktır.

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın