CORONA GÜNLERİNDE MÜZİK

Sevgili Deli Kasap Okurları,

Öncelikle umuyorum ki hepiniz sağlıklısınız ve evlerinizdesiniz. İçinde bulunduğumuz bu tuhaf dönemlerde zihnimiz ve ruhumuz, sanata ve sanatın evrensel bir dalı olan müziğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. Corona günlerinde ikinci bir Rönesans devri yaşanır mı bilemiyorum ama kesinlikle sanal bir dönem yaşanıyor. New York’taki evimde, hayatımda ilk defa hiçbir yere yetişmek zorunda olmadığım şu günlerde, dünyanın bütün vakitlerine sahip olan bendeniz, siz sevgili okurlarla evlerinizde otururken, dünya genelindeki müzik etkinliklerini ve konserleri nerelerden takip edebiliceğinizi paylaşmak istedim. Hazırsanız hadi başlayalım…

İlk olarak interaktifliği en çok yakalama potansiyelinizin olduğu Instagram canlı yayınlarından biraz bahsedeyim ve takip ettiğim hesapların bazılarını sizlerle paylaşayım istiyorum. Tüm insanlığın evinde kaldığı bu günlerde sanıyorum Instagram, en etkin kullanılan sosyal medya mecrası ünvanını elde etmiş durumda. Paylaşımlar, hikayeler, hashtagler derken bu süreçte herkes gibi sanatçı ve müzisyenler de Instagram canlı yayınlarını aktif kullanır hale geldi. Dünya genelindeki tüm diğer organizasyonlar gibi müzik ve konser organizasyonları da iptal olunca, müzisyenler sevenlerine ulaşmak ve yaptıkları işleri paylaşmaya devam etmek adına sosyal medyanın yolunu tuttu. Hatta durum öyle bir boyuta ulaştı ki, Corona virüsü ortaya çıkıp tüm dünya karantinaya girmeden önce, sosyal medyada hiçbir paylaşım yapmayan sanatçılar bile Instagram canlı yayınlarıyla gün aşırı sevenleriyle buluşur hale geldi. Grup olarak performans yapmanın zor olduğundan tercih edilmediğini tahmin ediyorum, fakat çoğu solo müzisyen ve DJ, Instagram canlı yayınlarıyla sevdikleriyle buluşmaya devam ediyor. Hatta öyle ki, konsere gittiğinizde belki de en arkadan izleyeceğiniz sanatçıları, tabir-i caizse ağzının içinden izliyor ve interaktif bir konsere katılmış oluyorsunuz. Örneğin ben büyük bir James Blake hayranı olarak, geçtiğimiz hafta Blake konserine katıldım. İngiliz müzisyen, kendi evinde, piyanosunun başında bazı istekleri de çalıp söylerken, çoğunlukla cover parçalardan oluşan bir konser verdi. Yaklaşık 27.000 kullanıcının bağlandığı yayında Blake’in, “ Hayatımın en kalabalık konserini veriyorum.” dediği konserini oldukça samimi ve interaktif buldum ve çok keyifli birkaç saat geçirdim. Hatta müzisyeni çok sevdiğini bildiğim bir arkadaşımı da davet etmiştim ve böylece birlikte James Blake konserine gitmiş gibi olduk.

James Blake Canlı Instagram Konserinden

Sanıyorum Instagram üzerinde canlı yayın süresi kesintisiz 60 dakika olarak kısıtlanmış, ama bazı müzisyenlerbir saatin ardından katılıma göre konseri uzatıyor. Dolayısıyla bu süreçte müzik/müzisyen keşfetmek veya sadece keyifli zaman geçirmek adına sevdiğiniz müzisyen, grup, radyo, organizasyon ve kanalların Instagram hesaplarını kontrol edin derim. Örneğin Red Bull Türkiye Instagram hesabı geniş bir yelpazede yayın yapıyor. Birçok farklı aktivitenin yanı sıra, her türden müziğin ve müzisyenin konser yayınlarını, söyleşileri, röportajları bu hesapta bulabilirsiniz. Yine elektronik müzik ve DJ takip etmek isteyenler için, DJler’in kendi hesapları dışında Mixmag ve Boiler Room hesaplarını ve tabii Mayan Warrior, Cityfox gibi organizasyonların hesaplarını öneriyorum.

Bir diğer Corona dönemi popüleri de YouTube. Yine YouTube’da her ne tarz müzik arıyorsanız ilgili kanallarda bulabileceğiniz, eski performans görüntülerinden, görüntülü röportajlara, canlı ev performanslarına çoğu müzisyen hayranlarıyla buluşuyor.

 Bunun dışında hemen bu dönem öncesinde yeni yeni popüler olmaya başlayan podcastler de oldukça ilgi görüyor. Evden çalışan herkesin bir yandan arka fonda, artık özgürce dinleyebildiği ne varsa hepsi Spotify ve Apple Music podcasti olarak yerini almaya başladı bile. Özellikle beğendiğiniz radyo kanallarının podcastleri için de buralara bakabilirsiniz.

Yani aslında bütün bu yukarıda yazdıklarımla birlikte sanallığa da ne kadar çabuk adapte olabildiğimizi de farkediyoruz. Herkesin bu süreçte, fazla adapte olduğu dünyasından kafasını kaldırıp, unuttuklarını ve kaçırdıklarını farketmesi dileklerimle. Dünyayı sanat kurtaracak! Müzik, sanat ve sağlıkla kalın!

DeliKasap 19. Yıl Koleksiyon Sayısı’nı sipariş vermek için;

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın