Heavy Metal’e İnek Şaban etkisi

Ülkemizin anormal kafalar yaşadığı şu günlerde eskilere doğru bir uzanayım dedim; derken aklıma senelerin efsanesi 90’lı yılların sonu, milenyumun başlarında ekşi sözlükte ün salmış bir efsane geldi ve bu mühim şahsiyeti tekrar gündeme taşıyayım dedim. Bu efsane, simasını hiç bir zaman göremediğimiz, Metal müziği Yeşilçam’ın devleriyle buluşturan Komutan Uçan Tekme.

Kendisini ufaktan bir tanımlayacak olursak bizim play station cafelerde Winning Eleven üstünden japonca kastığımız zamanlarda bile sportif faaliyeti şaşmamış; Street Fighter ve tabi ki Sensible Soccer üstünde ideolojik bir saplantıya düşmüş ve aynı zamanda Yeşilçam’a olan sevgisiyle de konumuzla alakalı olan Metal sevdalısı bir ağabeyimiz. Kes parçala ekle mantığıyla yola çıkarak bir albüm niteliğinde kendince eğlence ama bir çok metal sever açısından masterpiece diye tanımlanan bir şahesere imza atmıştı. Müziklerinde Judas Priest, Iron Maiden, Ozzy Osbourne’den nağmeler gördüğümüz bu albümde vokalleri ise hepimizi gülmekten kahkahalara sokan Kemal Sunal, Şener Şen başta olmak üzere ilgili filmlerde oynamış sanatçılar üstlenmişlerdi. ‘İçinizde hâla solo atmasını bilmeyen hayvanlar var’ repliğini biliyorum ki bir kere bile olsun Komutan Uçan Tekme dinleyen hatırlar ve yüzünde bir tebessüm oluşur.

Albümün içeriğine gelince; tamamiyle amatör bir şekilde birleştirme üzerine (cut-up tekniğiyle) kurulu bazı bazı bağımsız melodiler içermekte ki kendisinin yaptığını düşünüyorum. Albüm resmi olmadığı için kimlerin neler yaptığını bilememekteyiz. Albümde Süt kardeşler filminden tutun Tosun Paşaya, Atla gel Şaban’a kadar bir çok Kemal Sunal ve Şener Şen barındıran filmler bulunmakta. Fakat öyle bir parça var ki… Vakti zamanında bir ‘alo’ demenin bile türlü masraf olduğu o yıllarda ülke tarihinin en epik bir o kadar da uzun telefon şakalarından biri olan Hurdacı Muharrem’in adına bir parça mevcut ki film camiasında başından sonuna ekşın namına nam salmış Shoot ‘em up neyse Hurdacı muharrem de küfür namına böyle bir şey; küfürle başlayıp küfürle bitmesiyle adeta bir ekol olmuş, gönüllerde taht kurmuştur.

Komutan Uçan Tekme’den senelerdir bir haber yok; diliyorum Grup Vitamin gibi bir dönüş yapmaz ve tek albümle kalbimizdeki tahtını oynatmaz.

Eski Türkiye’nin son güzelliklerinden birisi olan bu albümü herhangi bir ticaret kaygısı taşımadığı için kamuoyuna sunuyorum ve herkesi selamlıyorum. Komutan hayata karşı ne kadar ciddiyse benim de bu yazıyı yazmamda ciddiyet namına bir bok yoktur…

Şarkıların alayını indirmek için:
https://www.mediafire.com/file/v5kh664zr7bc0f3/komutanucantekme.rar

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın