James Dio, Gene Simmons’ı döver

Devil’s Horns savaşı. Dio’nun ruhuyla Gene Simmons kapışıyor

Devil’s Horns, metal camiasında yıllardır süre gelen en güzel şeylerden bir tanesi. “Bu işareti yapmak en çok kime yakışıyor?” diye sorulsa, büyük bir kesim dinleyiciden “Ronnie James Dio” cevabı gelir. Metalin babalarından olan efsane isim, ne yazık ki 2010 yılında kanser sebebiyle sonsuzluğa kanat çırpmıştı, ama günümüzde de Dio’nun rüzgârları oldukça sağlam esiyor. Her gün internet ortamında milyonlarca kez hayranlarını selamlayan Dio, hologram teknolojileri sayesinde sahnelerde boy göstermeyi de sürdürüyor. Ve o işaret, yani Devil’s Horns! Hala ona çok yakışıyor. Gerek bir videoda, gerek bir dijital fotoğrafta, gerekse de bir tişörtün üzerindeki baskı görselde. Yakışıyor yakışmasına da, bir de bu işarete “Benim malım!” edasıyla yaklaşanlar var”imiş”. Kim mi? Kiss grubunun bass gitaristi ve vokallerinden olan Gene Simmons! Simmons, bu işareti ilk kullananın ve kitlelerle buluşturanın kendisi olduğunu savunuyor.

Ama The Beatles’ın albümü, Dio’nun babaannesi?

Öncelikle, Kiss grubunun 1973 yılında, New York’da kurulduğunu belirtelim ve gelelim The Beatles’ın 1969’da çıkardığı Yellow Submarine albümüne. Albüm kapağında John Lennon’ın fotoğrafına baktığımızda, eliyle zaten Devil’s Horns işaretini yaptığını görüyoruz. Yani Kiss grubunun kuruluşunun 4 sene öncesi!

Sonrasında, Dio’nun müzik kariyeri 1957 yılında start alıyor. Simmons’un 1963’teki başlangıcından tam 6 sene öncesi yani. Dio, İtalyan kökenli biri ve bu işareti “kötülüğü kovma, şeytanı kovma ve insanlar arasında bir güven ortamı oluşturma” amacıyla büyükannesinin yaptığını gördüğünü söylemişti. Dolayısıyla eski bir inanç söz konusu. Dio da bu işareti metal sahnesine taşıyan isim olarak kabul edilebilir, ediliyor da. Yine de Dio, “Bu işareti ben buldum!” dememeye özen gösteriyordu.

Kayıtlara göre Simmons ise, bu işareti ilk olarak Hotter Than Hell albümü sırası, 14 Kasım 1974’te kullanmış. Ohoo, kaç sene sonra yani…

Bu işarete benzer bir işaretin dahil yapılmasını istemiyor!

Simmons, kısa süre önce Devil’s Horns işaretinin patentini almak için Amerikan Patent ve Marka Ofisi’ne başvurdu ve bu işarete benzer işaretlerin dahil başkaları tarafından kullanılmamasını istedi.

Müzik gruplarının “ticari şirket” profillerine bakıldığında, ticareti en başarılı gerçekleştiren markaların başında Kiss geliyor diyebiliriz. Zira grubun cinsel oyuncaklardan bebek bezine, air gitardan (Ki kutuda gerçekten bir şey yok. Boş kutu satıyorlar) karpostallara kadar tonla şey var. Hatta grubun Amerika’da satın aldığı bir futbol takımı da var. Rock ve metal dinleyicisine sorulduğunda tabii ki en bilinen isimlerden biri olarak Kiss zikredilir, ama “5 tane Kiss şarkısı say bakalım” denildiğinde çoğu insan sayamaz. En azından (Türkiye için söyleyebiliriz) Guns N’ Roses ve Metallica gibi gruplara kıyaslarsak müzikal açıdan değil de hep makyajları ve sahne şovlarıyla ön plana çıkan bir gruptan söz ediyoruz.

Ne diyorduk, hah, ticaret! Simmons bu patenti kendi üstüne alıp, bundan sonrası için “Siz de yapmak istiyorsanız bana para vermelisiniz!” der mi henüz bilmiyoruz, ama bu hamlesi  kısa sürede büyük yankı uyandırdı. Sosyal medyada Simmons’a yönelik olarak “İyi de o işaret sana ait değil ki!” tepkileri hızla çoğalırken, ünlü isimler de konuya müdahil olmaktan çekinmiyor.

Nikki Sixx’ten müthiş öneri: “Dik orta parmak işaretinin patentini alabilirsin!”

Mötley Crüe’nun (Artık dağıldı tabii fukaralar) bass gitaristi Nikki Sixx, Twitter’dan Simmons’a seslendi ve yukarıdaki öneriyi sundu. Hem daha popüler hem de yapması daha kolay aslında. Bir nevi ona “Fuck hadi lan oradan You” dedi.

Ve tabii Dio’nun eşi Wendy Dio’dan da cevap gecikmedi: “Böyle bir şeyden para kazanmaya çalışmak iğrenç! Bu hareketin bir sahibi yok. Bu, paralı bir marka halini almamalı, aksine, herkese ait bir şey bu.”

Simmons: “Spider-Man’den esinlendim.”

Aslına bakarsanız Simmons’un el hareketi ile Dio’nun Devil’s Horns’u tam olarak aynı değil. Simmons biraz daha yayık bir şekilde (O ne demekse artık) yapıyor bu hareketi. Yani tıpkı Spider-Man’in ağ atarken elinin ve parmaklarının aldığı şekil gibi. Zaten o da bu hareketi sahnelere taşırken Spider-Man’den esinlendiğini inkar etmiyor (Şimdi de Spider-Man markasının sahibi Marvel gidip Simmons’a dava açmasın?). Bu arada Spider-Man de 1962’de doğdu. Amaaaa, patent başvurusunda “Benzer bir hareketin dahi benden izinsiz olarak yapılmasını istemiyorum”vari öneride bulunmasını unutmayalım. Bakalım ne olacak…

Siz ne dersiniz?

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın