Romantik Devrimci Leonard Cohen fiziksel yaşama olgunlukla veda etti.

Dünyanın karanlığa sürüklendiği son yıllar, rock müzik açısından da yerleri kolay kolay doldurulamayacak büyük kayıplarla sürüyor.

Üretken sanatçı, romantik devrimci Leonard Cohen, ölüm zincirinin son halkası oluverdi.

Hiç ölmeyecek gibi duruyordu, ama yaşamın kötü şakası büyük müzisyeni de elbette ki es geçmeyecekti.

Cohen’i özleyeceğiz.

Bilge İnsan Leonard Cohen

Şair Ozan Yazar Müzisyen Aşık Kaybeden Acı Üstadı Melankolik Kişilik Küstah Sözcükler Mucidi Metafor Kompetanı Cinsel İmgeler Profesörü Ve “Bilge İnsan” Leonard Cohen hakkında kendi kendime konuşmalar yapmak istiyorum.

“Şimdi hazırsın işte.

İşaret parmaklarımızı birbirimizin kulaklarına soktuk.

Cinsel çağrışımları inkar etmeyeceğim. Artık bunlarla yüzleşmeye hazırsın. Bedenin tüm kısımları şehvetlidir. Kıç delikleri kırbaçlar ve öpücüklerle ehlileştirilebilir, bu esastır.

leo-2

Kamışlar ve yarıklar canavarlaşabilir! Kahrolsun jenital emperyalizm!

Bedenin her köşesi boşalabilir! Neleri kaybettiğimizin farkında mısın? Neden zevkin büyük bölümünü iç çamaşırlarımızın içinde yaşayanlara bırakalım?

Omuzlarda orgazm! Havai fişekler gibi patlayan dizler! Hareket halinde kıllar!

Ve bizi doruğun isimsiz besleyişine yönelten yalnızca okşayışlar değildir, emişler ya da ıslak kanallar değil, ama rüzgar ve sohbetler, güzel bir çift eldiven, uçlarına kan hücum etmiş parmaklar! Kayıp! Kayıp!”(*)

Leonard Baba’nın bir Budist Gurusuna dönüşmüş bugünkü varoluşuna gelmeden önceki yaşam çizgisiyle ilgili biriki kelam et lütfen?

Leonard Cohen’in eşsiz imgeler ve gerçeküstü anlatımlar sergilediği basılı eserleri, şiirleri, yayımladığı plaklar, bugün yaşayan efsane haline gelmiş usta sanatçının kişisel iç yolculuğunu gözler önüne seriyor diyebiliriz değil mi?..

Elbette ki ayrıksı bir yaşam sürdü Leonard Cohen.

Hayat serüveni onu zaman zaman hippi cemaatleri arasına

-Örneğin “O”nu özenle çift kağıtlı bir afgan esrarı sararken, dumanlı ve illegal bir ortamda  düşlüyorum,

Gayet cool ve kayıtsız görünüyor-

Yahut egzotik bir Ege Adasında hayata karşı marjinal tavırlar almaya çalışan bohem yazarlar arasına…

Ve fakat gelmekte geciken sosyalist dünya devriminden başka bir şey konuşmayan bu genç adamların “Baba”nın iç sıkıntısını çoğalttıklarını ve onun bunaltılarını yoğunlaştırdıklarını duyumsayabiliyorum-…

…Veyahut 50 yaşından sonra da “gençken arzuladığı ancak yaşlandıktan ve ünlü olduktan sonra düzebildiği genç ve güzel bayanlar arasına” (**) –

…Çoğu zaman onların sıkıcı birer sürtük olduklarını ve özellikle onlarla yattıktan sonra aklından istemsizce geçen,

“onların da biz erkekler gibi burun deliklerinin içinde ince tüyler var” (***) düşüncesinin onu her defasında şaşırttığını tahmin edebiliyorum- sürükledi.

Hey; sen…

Bu satırları okuyan kişi; daha önce hiç Leonard Cohen dinlemediysen lütfen git biryerlerden “Lover Lover Lover” adlı parçayı bul ve bu şarkı ile işe başla.

(*) Baş paragraftaki monolog, Leonard Cohen’in 1966 yılında “Beautiful Losers” adıyla yayımladığı ve ülkemizde de Altıkırkbeş Yayın tarafından “Görkemli Kaybedenler” adıyla basılan eserinde yeralmaktadır. Sanatçı o dönemde şarkıcılık yapmıyordu. Zira bu kitaptan iki sene sonra Leonard Cohen’in  ilk plağı “Songs Of Leonard Cohen” piyasaya çıkmıştır.

(**)Bu bilginin Kaynağı Ekşi Sözlük.

(***)Burada kullandığım tabiri, Charles Bukowski’nin Hank’inin (Henry Chinasky) adını şu anda net olarak hatırlayamadığım bir kitabında (ya “Factotum” ya da “Kadınlar”  olmalı?) geçen bir diyaloğundan esinlendim.

Romantik Devrimci Leonard Cohen fiziksel yaşama olgunlukla veda etti.

Onu özleyeceğiz.

lll

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın