Solstice – “Cennetten Kovulduk ve Artık Kanayabiliyoruz!”

Solstice, 1990 yılında Rich Walker tarafından İngiltere Dewsbury’de kurulmuş bir epik doom metal grubudur. Döneminde ki türdaşları Candlemass ve Solitude Aeturnus gibi doom metal türünün öncü gruplarından biri olmuştur. Tabiri caiz ise İngilizler’in doom metale verdiği cevap diyebiliriz. Her şeyden önce, soğuk ve melodik gitar riffleri sizi kendine çekerken, bir anda Simon’ın vokalleriyle size ikinci şoku yaşatıyor. Her bir parçası ağıt niteliğinde olan ve hep birlikte yegane Lamentations (1994) albümünü oluşturan bu şarkılar sizi soğuk ve karanlık bir yolculuğa çıkaracak. Zaten grubun vokalisti Simon Matravers, Rich’in evinin soğuk ve nemli bodrumunda üşüyerek ve istemeyerek kayıtları yaptıklarını söylüyor. Simon’ın müziğe uyumsuz olan vokal tarzı, kendisini de müziğin üzerine çıkmakta çok zorlamış. Konserlerde de sesini duyurmakta zorlandığını söyleyen Simon, her ne kadar bu işi çok gönüllü olarak yapmamış olsa da, sonuçtan oldukça memnun. Zamanında yaptıkları işlerin bu denli tutulması ve bildiğimiz üzere sonradan değerlenmesi, onu günümüzde de müziğe dönmek konusunda cesaretlendirmiş. Sürekli yaptığı vokallerin Rich’in güzide besteleriyle uyum sağlamadığını söylese de, hayranları ve Rich bu durumdan son derece memnun. Neticede Simon, çıkardığı işlerle hepimizi dinlerken hüzünlendirmeyi ve alıp başka diyarlara götürmeyi başarıyor.


Elbette yaptığı işten herhangi bir takdir göremeyen grup, ufak çaplı konserlere ve turnelere başlıyor. Hatta Polonya’da verdikleri bir konserde, bir hayran grubunun onları ünlü bir grup ile karıştırıp, aşırı ilgi gösterdiğinden bahsediyor Simon. Bu denli bir ilgiye alışık olmayan grup, hayranlarının ilgisinden tam memnun olacakları esnada, durumun bir yanlış anlaşılmadan ibaret olduğunu öğrenince oldukça kötü hissediyor. Her ne kadar istedikleri boyutta bir şöhretleri olmasa da biz Solstice gibi eşsiz bir grubu, unutulan ve hakkı yenen başarılı gruplar arasına yerleştirmekten onur duyuyoruz. Yaptıkları en başarılı turnenin bir diğer İngiliz grubu olan Count Raven ile birlikte olduğunu da dile getiriyorlar. Gerçi Simon aynı turnede, Anathema üyelerinin biralarını çaldıklarını söylüyor fakat bu bizim çözebileceğimiz bir sorun değil.

Doksanlar metalinin kendine has garip ve çekici atmosferini hepimiz biliriz ve çoğumuz da ziyadesiyle severiz. Bu dönemin tarzına uygun olarak da Solstice, kendi farkını ortaya koyuyor. Grup kariyerine devam etmek için motive olmuşken, ilk yan çizen Simon oluyor. Tam bu sıralarda ki babasının vefatı ve çeşitli psikolojik sorunları Simon’ı alkol bağımlılığının pençesine itiyor. Yavaş yavaş hayat amacını kaybetmeye başlayan genç Simon, bir vokalist olarak yetersiz olduğunu düşünüyor ve gruptan ayrılmak istiyor. Böylece bizim sevdiğimiz, kalbimizde taht kurmuş olan içten vokalleri ve duygusal ruh hali yerini depresyona bırakıyor. Şimdilerde hayatını düzene sokmuş ve baba olmuş olan Simon, yeniden müziğe dönüşünü Matravian isimli yine İngiliz bir doom metal grubuyla yapıyor. Ayrıca kendi parçaları üzerinde de çalıştığını söyleyen Simon’a kariyerinde başarılar diliyoruz.

Metal camiasında sıkça rastladığımız bu vokalist şımarıklığı sendromu, birçok güzide grubun sonunu getirmiştir. Elbette “şımarık” derken ufak bir nükte ediyoruz. Yoksa herkes gibi Simon’ın da zorlu bir dönemden geçtiğine şüphemiz yok. Grubun kurucusu Rich’in, neden vokalleri Simon’ın yapmasında bu kadar ısrarcı olduğunu, Lamentations albümünü dinlediğimizde anlıyoruz. Şu da bir gerçektir ki, Rich’in beste yapma ve söz yazma becerilerini de yabana atmamak lazım. Tüm grubu toplayan, her işe koşturan ve herkesle uğraşan idealist müzisyenimiz ise yeni kadrosuyla Solstice için çabalamaya devam ediyor.

Bizim nihai amacımız ise bu şekilde göz ardı edilmiş gruplara bir nebze de olsa ışık tutmak ve yeni nesli de bu emektar gruplarla tanıştırmak. İstediği başarıya ulaşamamış olsa da Solstice, doom metal türünde öncü gruplardan olmuştur. Bizim için farklı duyulan riffleri, değişken ve akıcı geçişleri, Simon’ın melodik ve cezbedici sesi ile kendi kulvarını oluşturdu bile. Peki ya siz, halen Lamentations albümünü dinlemediniz mi?

Grubun 2020 kadrosu ise şu şekildedir: Rich Walker – Guitars
Andrew Whittaker – Guitars
Daryl Parson – Bass
Rick Budby – Drums

DeliKasap 19. Yıl Özel Sayısı’nı ön sipariş vermek için:

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın