Corona Günlerinde Rock Müzik Filmleri (Volume 2: Metal)

Birkaç gün önce ilkini başlattığımız (https://www.delikasap.org/2020/05/12/corona-gunlerinde-rock-muzik-filmleri/) Rock’n Roll dolu corona karantinasının ikinci versiyonu ile karşı karşıyayız. Film tavsiyelerine kaldığımız yerden devam etmekteyiz. Bu sefer Metal Müzik öncelikli olup birkaç adet Rock içerikli filmle bu sıkıntılı günlerinizi biraz daha eğlenceli geçirmeniz için bir liste yapacağız. Vakit kaybetmeden gelsin filmler.

Heavy Trip – Hevi Reissu

Yıl: 2018 | Süre: 1 saat 32 dakika | Tür: Komedi

Bakım evinde İsviçre çakısı gibi her işe koşturan Turo ve arkadaşlarının Norveç’te düzenlenecek olan bir festivale katılmak için verdikleri mücadeleyi anlatan bu filmde grup kendine bir kimlik aramaktadır ve sonunda grubun basçısının tabiriyle ”symphonic post apocalyptic reindeer-grinding christ-abusing extreme war pagan fennoscandian metal” tür yapan ‘Impaled Rectum’ adlı grubu kurarlar. Başlarından olanca aksilik geçmesine rağmen grup bir şekilde Norveç yolunu tutar ama sizce bunu başarabilecekler mi? Soğuk iklim çocuğu Finlerin mizah anlayışının ülkemizdeki dram seviyesinde olduğunu varsayacak olursak film ilginç bir seyir deneyimi yaşatacak türden. Ama her ne olursa olsun İskandinav metaline selektör yakan her kişinin beğeneceği güzel bir iş çıkarmışlar. O halde ne duruyoruz let’s go to perkele!

Trailer:

Detroit Metal City – Detoroito Metaru Shiti

Yıl: 2008 |Süre: 1 saat 44 dakika |Tür: Komedi / Drama

Bir anime serisinden esinlenerek yapılan ve isminden de anlaşılacağı gibi Kiss’in Detroit Rock City filmine gönderme yapılan (filmler arasında hiç bir bağ yok) bu filmde kırsalda yaşayan Negishi eğitimi için Tokyo’ya gider. Hayalinde popüler bir solo müzisyen olmak varken kendini bambaşka bir dünyada bulur. Satsugai adında bir Metal Müzik vokalisti olmuştur. Grubun adı da film isminden belli olacağı gibi Detroit Metal City kısatabirle DMC .Yeni nesil gençliğin örnek olduğu bu kişiden bizzat kendisi kurtulmak istemektedir. Filmde bu iki farklı kültür arasında tenis topu gibi oradan oraya seken Negishi’nin başına gelen komik olaylara tanık olacağız. Japon mizahına alışık olmayanlara biraz tuhaf gelse de film izlemeye değer.

Trailer:

Málmhaus – Metalhead

Yıl: 2012 | Süre: 1 saat 37 dakika |Tür: Drama

Bu hikaye abisinin vefatından sonra hayatına bambaşka bir yol çizen Hera’nın hikayesi. Abisinin izinden yola çıkan 12 yaşındaki Hera İzlanda’nın soğan eksen hasata gelmez soğuk çöl topraklarında hayata manifesto çekip eski yaşamındaki eşyalarını yakıp abisinin Iron Maiden tişörünü ve gitarını kapıp yollara düşer. Bir durakta bekler ama otobüse binemez. Bu filmi çok sevdiğimden spoiler vermeyeceğim Metal Müzik dinleyen herkesin bu filmi izlemesini tavsiye ederim. Sıradışı bir deneyim sağlayacak bu filmi sevin sevdirin.

Trailer:

Lord of Chaos

Yıl: 2012 | Süre: 1 saat 37 dakika | Tür: Drama / Gerilim

Michael Moynihan, Didrik Soderlind kaleminden çıkan ve film ile aynı ismi taşıyan kitaptan esinlenerek yazılmış bir Norveç Black Metal hikayesi. Hristiyanlığa kafa tutan bu kaçık gençleri anlatan film Black Metal tarihine ve din nefretine ışık tutacak derecede. Burzum’un meşur baby face celladı Varg Vikernes tarafından öldürülen Mayhem grubu üyesi Oystein Aarseth nam-ı diğer Euronymous’un hayatını anlatan bu filmde zaten virus depresyonuyla cebelleşen kişilerin biraz daha gerilmesine sebebiyet verecektir.

Trailer:

Deathgasm

Yıl: 2015 |Süre: 1 saat 26 dakika |Tür: Aksiyon/Komedi / Korku

O kadar ödüllü filmler izlediniz. Belki de çok seçicisinizdir. İşte bu film her türlü kategoriye uymayan Gore bazlı komedi filmi. Fazla detaya gerek yok fragmandan zaten nasıl manyak bir şey olduğu görünmekte.

Trailer:

Biraz da Rock’n Roll.

Airheads

Yıl: 1994 | Süre: 1 saat 32 dakika | Tür: Komedi

Filmin adını çevirsek herhalde en ideal çeviri man kafalar olan 3 tane kaçık arkadaş yaptıkları müziği çalması için bir radyoya baskın yapar ve sunucuyu rehin alırlar. Komik olaylara sahne olan filmde Rock’n Roll tanrısı yüce varlık Lemmy Kilmister’i de görmek mümkün. Bana kalırsa sırf Lemmy’i görmek için bile izlenir bu film. Rehin alan grubun lideri Brendan Fraser ile polis arasında geçen Tanrı ile Lemmy güreşse kim kazanır sorusunun yanıtını da filmi izleyenler görecektir

Trailer:

Tenacious D – The Pick of Destiny

Yıl: 2006 | Süre: 1 saat 33 dakika | Tür: Komedi

Amerika’nın iç anadolusu gibi bir yerde dindar bir ailenin oğlu olan Jack Black ailesine kafa tutup Hollywood’a doğru yol alır. Kendini müzik profesyoneli olarak tanıtan adamın yanına bir umut gider. Kader ikisinin de yollarını kaderin penasını bulup şeytanı alt etmeye götürür. Filmde rock tanrısı Ronnie James DIO da yer almaktadır. Lemmy’i özleyen elbette ki DIO’yu da özler. Ölümünün 10. yıldönümüne giderken bir kez daha hatırlamak için iyi bir fırsat diye düşünüyorum.

Trailer:

Yazının sonuna gelirken daha “Bohemian Rhapsody”, “This is Spinal Tap” gibi birçok filmi yazmadığımı ben de biliyorum ama olur da bir gün eserse geride kalan tüm filmleri bir araya toplayıp bir veritabanı yapabilirim. Delikasap’ı takip edin gelişmelerden haberdar olun efenim.

DeliKasap 19. Yıl Koleksiyon Sayısı’nı sipariş vermek için;

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın