Knight Errant’tan Yıllar Sonra Yeni Albüm: “Ruhların Büyük Göçü”

Türkiye, Heavy Metal açısından gerçekten efsane grupların çıkışına ev sahipliği yapmış, bu türün hemen hemen her tarzı dâhilinde birçok önemli grubun üretimleri ve kendine özgü soundlarına şahit olmuştur. Müzisyenler yaptıkları her albümle hayatlarımızda derin izler bırakmıştır. İşte onlardan belki de en önemlileri arasında yer alan Knight Errant ilk albümleri KE’ı 1999 yılında yayımlamıştır. Grup melodik ve sert müziğiyle Keman’ı birbirine harmanlayarak oldukça özgün bir tarz sunmuş, hepimizi mest etmişti. Grubun etkili müziği elbette hepimiz için çok özel bir yerde… İlk albümleriyle metalseverlerden tam not alan grup, ikinci albümü Divan’ı ise 2005 yılının sonlarında uzunca bir aradan sonra yayımlar. Albüm yine destansı ve etkileyici güçlü şarkılardan oluşmaktadır. Bu albümün yeri benim için çok ama çok ayrıdır. Albümü o kadar çok dinlerdim ki, bir gün kendilerini canlı izlemek en büyük isteğimdi ve onu da 2011 yılında Unirock Festivali’nde gerçekleştirdim. Bu albümden sonra uzun bir sessizlik dönemine giren grup, tüm dünyanın pandemi belasıyla savaştığı bu zor günlerde hepimize sürpriz yaparak yalnızca dijital mecralarda yayımladıkları üçüncü albümleri ‘’Ruhların Büyük Göçü/The Grand Migration Of Souls ‘’ ile bizi bizden aldılar. Dokuz kült şarkıdan oluşan albüm, Senfoni ve Heavy/Power Metal gücünün yüzde yüz ruhla buluştuğu ve biz sevenlerini bugün yaşadığımız bu karanlık çağdan alıp farklı diyarlara yolculuk yapmamızı sağlıyor. Türkçe ve İngilizce şarkılardan oluşan albümde ayrıca enstrümantal öğelerde yerini bulmakta ve bu albümün yapım ve prodüktörlüğü bizzat grup tarafından yapılmış durumda, yani yüzde yüz bir Knight Errant ürünü ile karşı karşıyayız.

Albüme gelecek olursak Anafor muazzam sözleri ve eşsiz melodisiyle beni benden aldı, bu şarkı son zamanlarda dinlediğim tüm tarzlar dâhilinde en iyi ve etkili şarkı, onun için bu şarkıya ayrı bir parantez açmak istedim. Dinlerken tüylerimi diken diken eden bir diğer başyapıtsa Ready to Believe kesinlikle ve yine albümün öne çıkan epik eserlerinden biri. Albüme adını veren Ruhların Büyük Göçü art arda dinlediğim ve dinlemeye doyamadığım en güçlü çalışmalardan, yine bu güçlü ruhun en etkili eserlerinden ikisi olan Rüzgar ve Toprak albümde öne çıkanlardan, Rüzgar ismiyle müsamma sizi derinden etkileyecek naif ama gayet tokat gibi bir eserken Toprak ise albümde cayır cayır Heavy Metal‘in güçlü ve dik duruşunu en iyi simgeleyen 3 şarkıdan biri, diğer ikili ise Virtual Reality ve Confusing ki onları dinlerken o muhteşem ruhun etkisiyle kendinizden geçiyorsunuz ve iyi ki Heavy Metal var diyorsunuz birkez daha. Albümün enstrümantal eserleri Dark Tides ve Gilgamesh (Authentic) ise kısa olmalarının yanında dinlemeye doyamayacağınız cinsten. Evet, işte Knight Errant yıllar sonra böyle özel şarkılardan oluşan yepyeni bir başyapıta imza attı. Ruhların Büyük Göçü her bir yanınyla hayatımızda derin bir iz bırakacak bir başyapıt kesinlikle ve şimdilik sadece dijital platformlarda yerini aldı. Biz dinleyiciler bu albümün mutlaka CD formatının basılmasını istiyoruz çünkü Knight Errant gibi efsane bir grup bugüne dek yarattığı üç albümle hayatımıza damga vuran ve yarınlarda da bugün olduğu gibi birçok müzisyene muazzam vizyonuyla, etkili eserleriyle ışık olacak ve yön çizecek ve elbette arşivlerimizde çok özel bir yerde olacak bir grup.

2001 yılında Wacken gibi bir festivalde çalmaları ise gerçekten çok yerindeydi çünkü bunu fazlasıyla hak ediyorlar ve gerçekten kendilerine özgü muazzam bir ruhları ve tarzları var. Bu arada yazıda şu önemli parantezi de açmamız gerekir; bu efsane albümün dijital platformlarda 25 Haziran’da yayımlanmasının sebebi, yıllar sonra gelen albümün, grubun kuruluş tarihi olan 25 Haziran 1993’e sembolik bir gönderme olması. Evet, oldukça köklü bir grup olan Knight Errant’ın biz dinleyicilerinde yerleri çok ama çok özel. Kendilerini çok ama çok özlemiştik bunu bir kez daha belirtirken, bu muhteşem albümü de tüm rock ve metalsever dostlarımıza şiddetle tavsiye eder, albüm içinse bir kez daha tüm Knight Errant elemanlarını en içten samimiyetimle selamlarım.

KNIGHT ERRANT

Barbaros Bensoy – Vokal

Uluer Emre Özdil – Vokal

Ilgın Ayık – Kemanlar

Deniz Turan – Bass Gitar

Ali Ulupınar – Gitarlar

Murat Arslanoğlu – Davul

Not: Bu muhteşem albümün, muazzam kapak çalışması ise grafik/animasyon sanatçısı Özlem Arslan tarafından yapılmış. Kendisi gerçekten harika bir çalışmaya imza atmış.

DeliKasap 19. Yıl 666+1. Koleksiyon Sayısı’na sipariş vermek için;

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın