Memleketten müzikal manzaralar, yeni nesil gruplar silsilesi (2): “Alternatif Gruplar”

[vc_row][vc_column][vc_column_text]İçeriğinde Kaliteli Pop-rock’tan Klasik Rock’a, Alternatif’ten Heavy Metal’e, Death-Black-Extreme Metal’den Punk, Hardcore, Noise’a; kısacası Soft Rock’tan Hard Rock’a kadar oldukça  geniş bir yelpazede keşfettiğimiz yerli grup ve müzisyenleri ve çalışmalarını sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. İlk bölümümüzde memleketimizin “Sert Kanlı” metal gruplarını mercek altına almıştık. Bu defa ise “alternatif rock” kulvarında memleket hangi ahval ve şerait içerisinde bir göz atacağız… Eylemlerimiz sürecek. Bu arada, memleketten klasik rock bağlamında hangi pırıltılı müzisyenlerimiz müzikal üretim sürecinde yan gelip yatmıyor onu da DeliKasap Dergisinin pırıl pırıl cillop kağıda basılmış basılı versiyonunda okuyabilirsiniz. Hep bizden destek beklemeyin, biraz da DeliKasap’a destek verin, çıkardığımız yayınları alın, düzenleyeceğimiz etkinliklere katılın, hatta daha da iyisini yapabilmemiz için gelin “patronumuz” olun; bizi yönlendirin ve patreon’dan destekleyin, yol arkadaşlığı yapın! Buyurun, buradan da patreon hesabımızı sizlere sunuyoruz, pamuk eller cebe… https://www.patreon.com/delikasap

İşte Türkiye’de son zamanlarda gözümüze çarpan yerli alter-rock gruplarımız…

KALK YERİNE YAT

Sağlam bir dinleyici kitlesine ulaşan alternatif müzik gruplarımızdan Kalk Yerine Yat, uzun süredir kendi kişisel kanallarından yayınladıkları ve sahnelerinde yer verdikleri şarkılarını “Başıboş” ismini verdikleri 5 şarkıdan oluşan EP’lerinde bir araya getirerek; tüm dünya dijital platformlarında ve OnAir Sahne YouTube kanalında yayınladılar.

Grubun üniversiteli olmasının etkisiyle, özellikle üniversite festivallerindeki sahneleri ile dikkat çeken Kalk Yerine Yat’ın beyni konumundaki Sinan Uğur Çetinkaya grup dışında da solo – akustik performansı ile sahne çalışmalarına devam ediyor.

EP’de yer alan şarkılardan olan “Kandırdım Kendimi”, çok  kısa bir süre içinde Spotify’da 7000’e yakın dinlenmesi ile, “Başıboş”un öne çıkan şarkılardan sadece bir tanesi.

Grup, Başıboş ile var olan dinleyici kitlesini mutlu ederken, yeni dinleyicilerine de ulaşmayı hedefliyor.

Kalk Yerine Yat’ı Takip Edin;

https://www.instagram.com/kalkyerineyatofc/

MEHMETCAN YAZICIGİL ve ALİ ÖZSOY

Mehmetcan Yazıcıgil ve Ali Özsoy, henüz 17 yaşında lise öğrencileri. Müziğe erken yaşta başlayan ve profesyonel müzik kariyerlerine de bireysel teklileri ile devam eden genç müzisyenler, ikisinin de tarzlarının biraz dışında çıktıkları yeni teklileri ile dinleyiciye kafa sallatacak muhteşem enerjide bir şarkı yaptılar.

Belli İzmir’de kaydedildi. Kayıtlarda ve düzenlemede Yaygara grubundan Enis Esençay ve Soner Kırgız imzası var. Ayrıca mix ve masteringi de Soner Kırgız yaptı. Söz ve müzik, Mehmetcan Yazıcıgil ve Ali Özsoy’a ait.

Belli için; 80’lerdeki Punk Rock’ın günümüze uyarlanıp çok az yumuşatılmış hali diyebiliriz.

Mehmetcan Yazıcıgil ve Ali Özsoy, dijital çağın yetiştirdiği, erken yaşta eğitim ile birlikte müzik kariyerinin de başlayabileceğini kanıtlayan yeni nesil müzisyenler olarak kısa sürede çok başarılı işlere de imza attılar.
Örneğin Mehmetcan’ın ikinci teklisi “Kandırdılar”, Spotify’da “Üçüncü Yeniler”, “Türkiye Viral 50” gibi önemli listelere girdi ve günde ortalama 1K dinleyiciye ulaştı.

Yeni bir dönem, yeni nesil müzisyenlere ve daha çok marjinal – özgün işlere hazırsanız Belli’den başlayın dinlemeye…

Mehmetcan Yazıcıgil’i Takip Edin;
https://twitter.com/mcyazicigil

https://www.instagram.com/mehmetcanyazicigil/

Ali Özsoy’u Takip Edin;

https://www.instagram.com/alisozsoyy/

UZAYZAMAN YOLCUSU

Kadıköy sokaklarında her an karşımıza çıkabilecek kadar müziğini hayatın içine katan, Kadıköy ve Taksim sahnelerinden aşina olmamızla birlikte yeraltı etkinliklerinde de barınmaktan ayrı zevk alan bir müzisyen; Uzayzaman Yolcusu.

Bağımsız müzisyenlerin çoğu gibi o da şarkılarının yaratım evresinden sunum evresine kadar her şeyi ile kendisi ilgileniyor. Çünkü müziğinde ne kadar süreci üstlenirse, o kadar kendine ait hissediyor.
Psychedelic Blues deneyselliğiyle harmanladığı müziğinde Alternative Rock, Ambient, Country, Folk, Jazz, Experimental ve nice müzik türlerinin etkilerini duymak mümkün.
Uzayzaman Yolcusu’nun şarkı sözlerindeki postmodern temaları, kozmosu, Satürn’ü ve yol deneyimlerini dinlerken; zaman bükülüyor, evrenler arası yolculuklara ışınlanıyor, boyutlar arası uçuyor gibi hissederseniz, müziğinizin alıcıları ile oynamayınız; Uzayzaman Yolcusu’nun yolculuğuna eşlik etmeye başladınız demektir.

Uzayzaman Yolcusu’nu Takip Edin;

https://www.facebook.com/uzayzamanyolcusuu/

https://twitter.com/Cosmogyral42

https://www.instagram.com/uzayzamanyolcusu/

MURAT ÖZEL
Geçtiğimiz yıllarda katıldığı çeşitli ulusal yarışmalarla ve özellikle MANGA ile olan düetiyle tanıdığımız Murat Özel, yeni teklisi “Her Şey Elinde”yi OnAir Sahne üzerinden rock müzik severlerin beğenisine sundu.

1984 doğumlu olan Murat Özel, müzik yaşantısına Özel Darüşşafaka Lisesi’nde başladı. Doğum gününde eniştesi tarafından hediye edilen küçük boy bir klasik gitarı en yakın arkadaşı olarak benimseyen Özel, çalmayı öğrendikçe, çevresindekilerin de desteğiyle şarkı söylemeye de başladı. İlk gurubunu yine aynı dönemde kurdu ve ilk bestesini yaptı.

İlerleyen yıllarda birçok organizasyon ve festivallerde sahne aldı. 2011 senesinde popüler rock grubu Manga ile düet yapan Murat Özel, birçok batı enstrümanını çalabilmeyi kendine görev edindi.

2019 itibariyle, kaliteli müzisyenleri bağımsızlıklarına dokunmadan kurumsal bir çatı altında toplamayı hedef edinmiş OnAir ailesine katıldı.
Murat Özel, tekli projelerinin yanında grup müziğini de aksatmayarak sahne alıp, besteler üretmeye devam ediyor.

Murat Özel’i Takip Edin;

https://www.facebook.com/MuratOzelMusicMuratOzel/

https://www.instagram.com/murat_ozel_band/

KATMAN

Ülkenin tüm şehirlerinden bağımsız müzisyen çalışmaları devam eden OnAir Sahne’nin proje kapsamında çıkardığı Antalyalı grup KATMAN, toplumun gerçeğini anlatan şarkılarıyla cesur bir albüme imza atmış; ONLAR.

Şarkıların hepsi topluma ışık olacak, bilinç düzeyine hitap eden sözlerin müzikle mükemmel buluşması… 7 şarkıdan oluşan KATMAN – ONLAR albümü; söylenmeyenlerin söylendiği albümlerden:

“Çıplak Vatandaş”ta (Başar Sabuncu’nun hikayesindeki) sergilenen naif insanları bulacaksınız.

“Susamazsın”, herkesin birbirini susturmak için güç kullandığı yerde susamazsın yakınmasına aşina olduğumuz bir toplumun yansıması.

İkili ilişkilerdeki problemleri başka aynalara çarpıp çözmeye çalışanlar için yazılmış; “Bana Anlat”

Albümün belki anlam olarak en vurucu şarkılarından “Banka”. Zira hemen herkesin içinde olduğu bir hayatı anlatıyor. Malum toplum olarak bankalara aşinayız, kredi notlarını pek iyi biliriz, çok kredi çektik, çok kredi ödedik, hala ödüyoruz, bedelleriyle…

Herkesi niteliksizleştiren, vasıfsızlığı yücelten tüm kan emicilerin bildiği -bilginin-, tüketici metodolojinin alçaklığıyla yaşayan “Onlar”la daha ne kadar uzaklara düşeceğimizi bilmeden yola devam ediyoruz. Ve illa ki birimiz tüm bu durumlara “Bir Yol Bulunur” diye yaklaşıyor; bulunur mu gerçekten yanıtı belki de şarkıdadır.

“Daha ne kadar” yazmalı böyle şarkılar, hayat gösterecek; durmaya ve susmaya hiç niyeti olmayan Katman’ın tüm şarkılarını keşfetmek, anlamlarına ortak olmak, söylenmeyenleri “Onlar”dan dinlemek istiyorsanız, son dönemin en içi dolu şarkılarını dinlemeye davet ediyoruz sizi.

Katman’ı Takip Edin;

https://www.facebook.com/katmanbandofficial/

https://www.instagram.com/katmanbandofficial/

ÇAKIRKEYF
Çakırkeyf yeni teklisi “M.A.Y”ı müzikseverlerle buluşturdu.

Bu aslında biraz Yusuf Atılgan’ın Aylak Adam’ına saygı duruşu niteliğinde bir şarkı. Grubun vokalisti Anıl Kaba’nın başucu kitabı olan Aylak Adam Çarkırkeyf’in yaptığı müziğe de fazlasıyla yansıdı. İçinde bol bol Aylak Adam göndermeleri bulunduran şarkı modern çağın sorunlarına sitem niteliğinde bir haykırış. Çok imgesel ve derinsel bir çalışmaya imza atan Çakırkeyf’ e göre kapakta bulunan sembol M.A.Y. harflerinin birleşmesiyle oluşan bir sembol ve bu sembolün anlamı “modern adamın yalnızlığı” demekmiş. Son olarak şarkının kapağında bulunan çok küçük bir detay var. “Bay C”. Bu detayla Çakırkeyf, Yusuf Atılgan’a selam gönderiyor ve saygıyla anıyor…

Çakırkeyf’in önceki teklileri Rüya ve Çelişkiyi dinlemek için: https://open.spotify.com/album/5koMyJSk792ZjwNB3l5dxx

AKSAK RİTİM

Aksak Ritim’in, Yüzdeyüz Müzik etiketiyle yayınlanan “Derinlerde Bir Yerde” isimli tekli çalışması, video klibiyle netd müzik’te yerini aldı.

2018 yılında İzmir’de kurulan Aksak Ritim, 4 üyeden oluşmaktadır. Rock ve alternatif rock tarzındaki grubun elemanları; vokalde ve ritim gitarda Aygün Yılmaz, elektro gitarda Kenan Çelikarslan, davulda Oğulcan Çevik ve klavyede Sercan Kaya’dır.

Hazırlıkları 2 aya yakın süren “Derinlerde Bir Yerde”, grubun yayınlanmış ilk teklisi. Teklinin kayıtları İzmir Negatif Müzik Stüdyosu’nda yapıldı. Parçanın aranjörlüğünü ve kayıtlarını Başıbozuk grubundan Cüneyt Aykulteli, klip çekimlerini ise Medya Avrupa Ajans’tan Görkem İnce ve İrem İnci yaptı. Grup bu tekli çalışmasını Yüzdeyüz Müzik etiketiyle dinleyicilerine sunuyor.

Rock müziğin günümüzde değerini değil belki ama ilgisini bir nebze kaybettiğini düşünen Aksak Ritim grubu, bu müzik türünü tekrar canlandırmak, müzik severlerin de özlediğine inandıkları eski rock havasını kendi şarkılarıyla geri getirmek istiyor.
Bundan sonraki müzik hayatlarına bir süre tekli çalışmalarla devam etmeyi düşünen grup, albüm çalışmalarına bu tekliler sonrasında hız verecek.

Aksak Ritim’i Takip Edin;

https://www.instagram.com/aksakritimband/

SİYAH TAVŞAN
Alternatif rock tarzında eser vermekte olan Siyah Tavşan 2019 yılının başlarında “Yeni Meta” ismini bir kenara bırakarak yeni isimleri ile ortaya koydukları ilk iş olan “Örümcekler” isimli EP’sini yayınladı.

Ölüm, korku gibi karanlık temaları işleyen EP’nin adını kendisinden aldığı şarkı olan “Örümcekler” için hazırlanan ve ilgi çekici görsellerden oluşan klibi Siyah Tavşan’ın YouTube kanalı üzerinden izleyebilirsiniz.

Siyah Tavşan’ı Takip Edin;

https://www.facebook.com/siyahtavsan46/

https://twitter.com/siyahtavsan46

https://www.instagram.com/siyahtavsan46/

HAZAR AYTAN
2018’in Haziran ayında çıkardığı “Bi’ Sorun var” adlı ilk single’ıyla (tekli) solo kariyerine adım atan Hazar Aytan, hemen ardından ikinci ve üçüncü single’larını peş peşe çıkararak, kariyer basamaklarını emin adımlarla tırmanmaya devam etti.

Hazan Aytan’ın Müzik kariyeri aslında 2008’de çeşitli sanatçı ve gruplara davulda eşlik ederek başlamıştır. Bunlardan ilk akla gelenler; Direct-t, Candan Tezel (110), Aseton, Barlas Erinç ve Sonra’dır.

İlk video klibini, “Çünkü Neden Olmasın?” adlı üçüncü single’ına çeken Aytan, hemen ardından gelen video klibini de “Zevk Alır Gibi” adlı single’ı için görücüye çıkarttı. Yönetmen koltuğunda Egemen Can Vural’ın oturduğu her iki klip de uzunca bir süre dijital platformlardaki yolculuğuna devam etti.

Çıkardığı tüm single’larda başından beri kendisine eşlik eden Koner Memili, Korel Memili, Cihangir Aslan, Büşra Erçin, Ozan Doğan Ariz (Edis, Climb, Işın Karaca), Arda Algan (Pilli Bebek), Mesut Uçar (Serdar Ateşer), Mert Şenses gibi müzisyenlerin bundan sonraki projelerde de yer almaya devam edeceklerinin altını çizen Aytan, her birine de ayrı ayrı teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

Üniversite kariyerini Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nde tamamlayan Hazar Aytan, üretimlerinde tarz olarak rock’ın klasik, post, soft ve indie türlerini benimsediğini ve bundan sonra çıkaracağı her türlü single ve albümde, müzik yaşamını aynı doğrultuda devam ettireceğini belirtti.

Parçalarının söz ve müziklerini kendisi yazan Hazar Aytan, aranje, mix, mastering, görsel tasarım gibi her türlü prodüksiyonu da yine kendisi yapmaktadır. Ayrıca, perküsyon ve vurmalı çalgıların başında ana vokal olarak, hem enstrümanist hem de performansçı kimliğiyle “Self-Producer/DIY Artist” metodunun da bir örneğini yansıtmaktadır.

Hazar Aytan, Pak Bahadur ismiyle başladığı solo kariyerinde çıkardığı tüm single’ları yine aynı isimle bir araya getirerek, EP olarak toplamıştır.

31 Temmuz ve 21 Ağustos 2019 tarihlerinde sırasıyla “Kendi Kendime” ve “Kalabalıkta Kaybettim” adlı iki single daha çıkaran sanatçı, özellikle dijital platformlardaki izlenirlik oranını arttırma yolunda önemli bir adım atmıştır.

Şimdiye dek beş single ve bir adet EP’ye imza atan Hazar Aytan, önceden olduğu gibi, bundan sonraki müzik yaşamında da dijital platformlardaki yerini almaya devam edecektir.

Hazar Aytan’ı Takip Edin;

https://www.facebook.com/hazaraytanmusic

https://twitter.com/HazarAytan

https://www.instagram.com/hazar_aytan/

AHMET KENAN BİLGİÇ
Senelerdir Türkiye’nin köklü progresif rock grubu Gevende’nin sesi olarak bildiğimiz, yaptığı film müzikleri ile tanıdığımız, LU Records’un kurucusu, prodüktör, besteci, gitarist Ahmet Kenan Bilgiç yeni teklisi Şey Şey Şey’i LU Records etiketiyle 23 Ağustos’ta yayımlıyor.

Yarattığı kendine has “dil” yerine bu kez Türkçe sözleri ile karşımıza çıkan Bilgiç yeni teklisinde ukulelesiyle folk, reggae, manouche, swing gibi farklı müzik tarzlarını ferah bir salınımda bir araya getiriyor. Ayağınızın altında ince taneli bir kumsalı hissettiren parçada yan yana görmeye alışık olmadığımız isimler bir araya geldi: Kardeş Türküler‘den Feryal Öney, oyuncu Şebnem Hassanisoughi,Jakuzi‘den Kutay Soyocak, Ekin Beril, Güler Tuncer, Burak Ekinil ve Caner Anar. Parçanın ana dokusunu oluşturan gitarlarsa, Bilgiç’in daha önce de çok kez birlikte çalıştığı Bilal Karaman‘a ait.

NOT- Bu Özel Bölümde yoğun destek ve katkılarından dolayı sevgili Beyza Cumbul’a sonsuz teşekkür ederim…[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın