Panzerlerin Geri Dönüşü “Sodom-Genesis-XIX”

Bundan tam 39 sene önce Almanya’da kurulan “Teutonic Thrash Metal” efsanesi Sodom, yeni albümü Genesis XIX ile 2020 dünya müzik piyasasının üstünden panzerle geçmeye yemin etmiş gibi görünüyor. 1987 – 1989 yılları arasında Sodom’da gitar çalmış Blackfire’ın geri dönüşü ve grubun ilk kez 4 kişilik kadro ile çalışmaya başlaması  Angelripper’a çok yaramış doğrusu. Sodom, 2018 ve 2019’da art arda piyasaya çıkardığı iki EP ile kimileri için yeni denemeler gibi görünmüştü. Onlar bu EP’lere burun kıvırsalar da benim içim içimi yemiş ve yeni bir Sodom albümü için heyecanlanmıştım. Lafı hiç uzatmadan Genesis XIX’e geçelim…

Sodom, bu albümüyle hepimizi Oldschool Thrash Metalin vazgeçilmezleri olan bira, ter ve vahşetin doruklarına davet ediyor. Grup, özellikle kendine has gitar soloları ile öne çıkıyor ve adeta senenin en iyi thrash metal albümünün Genesis XIX olduğunu bağırıyor.

            Bu mükemmel albümün sırrı acaba neydi; aslında ipuçlarından yazının başında biraz bahsetmiştim ama yeniden değinmekte fayda var. 29 yıl sonraki “Tom Angelripper” ve “Frank Blackfire” buluşması diyebiliriz bu kimyanın yakalanmasına dair. Bu efsane ikilinin buluşmasının yanı sıra, grubun çift gitara geçiş yapması çok önemli bir ayrıntı. İkinci gitarı devralan, geçmişi ile ilgili hiçbir bilgi bulamadığım “Yorck Segatz” adlı bu adam, Sodom’a kesinlikle çok iyi uyum sağlamış ve grubun yeni formuna çok fazla şey katıyor. Günümüz modern metal soundu ile geçmişin underground Thrash’ini çok iyi harmanlamışlar bu albümde; zira vahşi, çiğ bir vokalin arkasında aynı ölçüde melodik gitar soundu duymak gerçekten harika. Dinlediğim en iyi Sodom albümleri arasına şimdiden yerini aldı.

Tempo ve dinamizm sevenler için tam da buna hizmet edip hiç düşmüyor albümde grubun coşkusu; ihtiyarlar resmen çıkarıp masaya vurma deyimini güncele uyarlamışlar. The Harpooneer, Sodom Gomorrah ve albümle aynı ismi taşıyan Genesis XIX  kesinlikle favori parçalarım oldular. Albümde favori parça seçmek bile çok zor aslında; çalışma bir bütün olarak biraz klişe olacak ama panzer gibi üstünden geçmeye niyet ediyor. Sodom bu albüm performansı ile thrash metalin net ve vurucu grubu olduğunu bir kez daha gösterdi. Grup üyelerinin tekil olarak albümdeki performanslarını ele almak gerekirse; Tom Angelripper, hem bas gitar hem de vokalde üstün bir performans göstererek deyim yerindeyse vurup geçiyor, Frank Blackfire ise Sodom diskografisi içerisinde kendini kesinlikle öne çıkaracak olan Genesis XIX albümündeki performansıyla yeniden gruba dönmesinin Sodom’a katkısının ayırt ediciliğini ispatlamış gibi görünüyor. Baterideki dostumuz Tom Merkel ise gençliğinin ateşi ile albüm boyunca bateri ile girdiği savaşı çok net kazanıyor.

            Bakmayın metal müzik öldü devri geçiyor tipi sıkıcı açıklamalara, grup ve müzik olarak dördüncü kuşağını kutlayan başka hangi tür var ki?  Yükselmeye yeni işlerle geçmişi harmanlayan hangi müzik türü var dünyada? Günümüzün ağlak, ılık parçalarınından sıkıldıysanız Sodom’un Genesis XIX albümü tam da size göre. Albümü her dinlememde akılımda tek soru: Pandemi biter ve Sodom Türkiye’ye gelir mi?

Albüme genel puanım ise 10-9,5.

Şarkılar

 1. Blind Superstition

2. Sodom & Gomorrah

3. Euthanasia

4. Genesis XIX

5. Nicht mehr mein Land

6. Glock ‘n’ Roll

7. The Harpooneer

8. Dehumanized

9. Occult Perpetrator

10. Waldo & Pigpen

11. Indoctrination

12. Friendly Fire

Kadro:

Tom Angelripper: Vokal, bas

Frank Blackfire: Gitar

Yorck Segatz: Gitar

Toni Merkel: Davul

TÜRKİYE’NİN BAĞIMSIZ ROCK DERGİSİ DELİKASAP SON SAYI ÖN SİPARİŞ İÇİN:

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın