Sepultura Öldü Yaşasın Yeni Sepultura

Lise çağlarımın başında keşfetmiştim Sepultura’yı. O güne kadar bir müzik ne kadar sertse o kadar iyidir kafasındaydım ve Cavalera kardeşlerin çığır açtığı Brezilya tarihinin en büyük metal grubunu dinlerken de benzer tadlara ulaşıyordum.

Artık o sepultura öldü benim için. Son Cavalera kardeşinin de ayrılmasından sonra cıkan üçüncü albüm Quadra, 2020 bu kadar kötü giderken evde kaldığımız şu günlerde bize ayrı bir keyif verebillir. Artık Cavalera devri bitti; Andreas Kisser, Paulo Jr., insan azmanı Derrick Green ve Eloy Casagrande bu ekibin Yeni Sepultura’sı olarak karşımıza çıkıyor. Quadra ile artık anlıyoruz ki Sepultura bundan böyle bu ekibe ait. 2017 yılında yayınlanan Machine Messiah albümünde pek bir umut görememiştim ama Quadra albümü ile sanki sönen ateş yeniden doğmuş gibi görünüyor. Albümü dördüncü dinleyişimin ardından bu yazıyı yazmaya başladım; çalışmanın temeli thrash metal ile Nu Metalin flörtünü çağrıştırıyor bana. Albümün temelinde Derrick Green ve Eloy Casagrende etkileri baskın görünüyor; özellikle Green’in insanlıktan nasiplenmemiş ve farklı duygulara adapte olabilen enfes vokal tarzı ile Eloy Casagrende’nin merak uyandıran perkisyon dizilimi ile albümün rengi belli oluyor. Bu ikili çalışmayı sırtlamış gibi denilebilir.

Means to an End bence albümün öne çıkan parçalarından birisi; Nu Metal’in sert ve eski okulla harmanlandığı tarzlara aşina olanlar için geçmiş soundu hatırlatacak gibi… Guardians of Earth‘in ilk 90 saniyesi gibi egzotik tatların hemen akabinde şarkının bütününe yayılan adeta Space-Metal etkileşimli back vokallerin yarattığı epik havanın büyüleyiciliğini takip eden, Agony of Defeat’deki korolar gibi detaylar, lead gitarların olağanüstü ustalığı albüme yer yer destansı bir hava vermiş. The Pentagram ise albümde sertliği ortaya koyan parça. Albüm adeta bir farklı tarzlar ve hisler geçidi etkisi yaratıyor; belki uzun aradan bu yana dinlediğim en iyi Sepultura albümü diyebilirim Quadra için. Bu çalışmanın zamanla kendisini daha iyi anlatacağını ve dinleyen herkesi pozitif etkileyeceğine eminim. Elbette ki geçmişi unutmayalım, Cavalera kardeşleri es geçmeyelim ama yeni Sepultura’yı da yedirmeyiz!

Albümde bir hayli konuk sanatçı da destek sunuyor. Emmily Barreto, Paulo Cyrino, Kadu Fernandes, Francesco Ferrini, Gunnar Misgeld, Robertinho Rodrigues, Renato Zanuto ve Bruna Zneti gibi müzisyenler Sepultura’nın yeni albümüne orkestral ve perküsyonal lezzet kattılar.

Yaşasın yeni Sepultura!

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın