Türkiye Metal Müziği’nin Mihenk Taşı Albümlerinden Endless War’ı Dinlediniz mi?

Şüphesiz ki Kronik, Türkiye’de “metal” denince akla gelen ilk beş – on grup arasında gelirdi seksenler sonu doksanlar başı dönemde. Grubun lokomotifi Özer Sarısakal’da metal ruhu ve müzik aşkı sonsuzdu ve otuz yıl önce sadece kaset formatında Hades tarafından basılmış olan Endless War’u bu kez, 2022 yılında, kendi imkânlarıyla CD formatında çıkardı.

Kronik Türkiye’de metal müzik konusunda kilometre taşı gruplardan ama DeliKasap yazarlarından Ercüment Menemen’e göre çağdaşı gruplarla karşılaştırıldığında “Türkiye Metal Müziği’nin Üvey Evladı” gibi bir algı da yaratmıyor değil. Bunun nedenleri niçinleri bu yazının konusu değil ama müthiş bestelerle bezeli Endless War, Türkiye’de “metal müziğe meraklı” herkesin mutlaka arşivinde/dimağında olması gereken nadide bir eser, bunu yadsıyanı Allah çarpar!

İlk olarak 1992 yılında kaset olarak basılmış olan bu albümün otuz yıl sonra Türkiye’nin ve dünyanın bugünkü ekonomik şartlarında bu defa da CD olarak basılması, hakikaten Özer Sarısakal’ın devasa rock’n’roll özverisini ve grubuyla birlikte metal müziğe duyduğu yüksek hacimli kutsal aşkını da simgeliyor desek abartı sayılmaz.

Bu heyecan verici albümü edinin, Kronik’in konserlerine mutlaka iştirak edin diyor ve albüme geçiyoruz…

Albümde “Soldier”, “Lie” gibi bana göre dünya çapında metal hiti sayılabilecek olağanüstü şarkılar mevcut ve bu durumda gruba dair “Ulan yanlış ülkede doğmuşsunuz gobeller” diye haykırmaktan beni alıkoyan tek şey “Ne olursa olsun bizim tipteki geri kalmış ülkelerde metal müzik üretmeye” dair duyduğum derin saygıdır beyler ve bayanlar! Bu arada thrash metal elementleri taşıyan Soldier, Punk Rock esintileri üfürdeten Lie’ın yanı sıra bir de The Powers That Be var ki Testament Ballad’larını ya da Iron Maiden’ın dudu-dilli eski solistlerinden Paul Di’Anno Babanın şahane dillendirdiği Remember Tomorrow soundunu çağrıştıran ama yüzde yüz yerli ve milli Kronik şahaserini dinlerken kollara jilet atma isteğinde bulunan metal-kafalar olursa onları yadırgamayacağımı kesinlikle buraya not düşmek isterim.

Bununla birlikte albümdeki diğer şarkıların da lezzet seviyesinin yüksek oktanlı olduğunu da söylemeliyim, o şarkılara haksızlık etmiş olmayayım ama ben en favori ilk üçümü terennüm ettim. Ferhan Şensoy ustamın o müthiş tiradında dediği gibi: “Savaş Yüksek Oktanlı Biraz Boktan Bir Şeydir” ama Kronik’in anti-militarist sonsuz savaşının yüksek oktanı müthiş bir yakıcılık ihtiva ediyor, metal ateşidir bu arkadaş!

Yazının başında sözünü ettiğim Ercüment biraderime ait “Kronik’e Üvey Evlat Muamelesi Çekiliyor Arkadaş Ya!” yorumunu aslında taçlandıran bir vukuat daha 1992 yılında Endless War’un albüm kartonetinde tescilli.

Soldan sağa Kronik 1992: Özer Sarısakal, Ozan Çırak, Tolga Soyhan, Torab Majlesi

Grup o dönemde şöyle yazmış kasedin kağıdına:

Grubun eski elemanları, Fevzi Ilgın, Özgünay Ünal ve Levent Atılgan’a Albümün yapımındaki yardımlarından dolayı Engin Tanrıkulu’na ve grup için özel bir konumda bulunan Ragıp’a sonsuz teşekkürler. Bu kişiler dışında hiç kimse ve hiç bir kuruma teşekkürümüz yoktur. Albümdeki tüm parçalar, her şeyi ile Kronik’e aittir. Not: Mamüllerimizde domuz yağı yoktur.

CD versiyonunda bu defa teşekkür listesi var ama bana teşekkür edilmemiş, “niye bana ÜVEY EVLAT muamelesi yapıyorsun sevgili Özer Sarısakal?” diye genç kız tribi yapsam mı yapmasam mı diye düşündüm ve yapmamaya karar verdim! Eheh.

Neyse efenim; işbu yazı kırmızı şarap eşliğinde yazılmıştır, eğer varsa sürç-ü lisanlarımın sebebi budur diyor ve kadehimi gelmiş geçmiş tüm Kronik üyelerine kaldırıyorum beyler, bayanlar ve kendilerini herhangi bir cinsel kimlik içerisinde hissetmeyenler;

Müthiş şarkı sözleri için Dost Körpe’ye, bence bu müziğe müthiş giden ses rengiyle Ozan Çırak’a, kendisiyle Kent FM yıllarından bir tanışıklığımızın da olduğu Tolga Soyhan’a, kadim Kronik davulcusu Torab Majlesi’ye ve elbette ki bize bugünkü Kronik’i taşıyan Özer Sarısakal’a…

SALUD, PROST, NAZDROVYA, SKOL, ŞEREFE KRONİK!

https://kronikmetal.com/cd-satin-al/

 

Paylaş

Similar Posts

Bir yanıt yazın